بایگانی نوشته‌ها


چه میزان درباره روش گشتالت درمانی آگاهی دارید؟

چه میزان درباره روش گشتالت درمانی آگاهی دارید؟

گشتالت درمانی ، بر افکار و احساسات و برداشت فرد از دنیا در زمان حال، تمرکز دارد و به گذشته فرد توجهی ندارد. در این رویکرد مراجعین  یاد می‌گیرند با درون خود سازگار شوند، گذشته را رها کنند و با لحظه حال درگیر شوند. به‌ جای نگرانی در مورد گذشته یا آینده، بتوانند بر لحظه حال تمرکز کنند و از مشکلات روحی و روانی فاصله بگیرند.

مصاحبه انگیزشی چیست؟

مصاحبه انگیزشی چیست؟

 مصاحبه انگیزشی نوعی روش درمانی است که به منظور تسهیل افزایش انگیزه مراجع برای تغییر با کمک خود فرد، نشست های مداوم یا مصاحبه های مختصر 30 دقیقه ای در بیان شک و دودلی های مراجع، به درمانگر کمک می کند؛ پس شیوه ای مراجع – محور با هدف بیان جملاتی که بتوانند خودانگیختگی برای تغییر رفتار را در پی داشته باشند.

چرا به خودکشی فکر می کنیم؟

چرا به خودکشی فکر می کنیم؟

فکر به خودکشی امری شایع است و بسیاری از افراد تحت فشارهای زندگی و اضطراب یا افسردگی دچار این افکار می­‌شوند. فکر به خودکشی در اغلب موارد گذرا و قابل درمان است اما در بعضی از موارد، فرد را در معرض خطر اقدام به خودکشی قرار می­‌دهد.اکثر افرادی که به خودکشی فکر می­کنند، دست به خودکشی نمی­زنند . افکار یا ایده‌­های خودکشی, به معنی فکر به خودکشی یا برنامه­‌ریزی برای آن است و شامل اقدام نهایی خودکشی نمی‌­شود.

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

خلق به چه گفته می شود و اختلالات خلقی  چیست؟ شاید برایتان پیش آمده که یک روز صبح که از خواب بیدار شوید و حال و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته باشیدو این مسئله تا چند ساعت و یا حتی چندین روز هم طول بکشد. یعنی حوصله ندارید یا به اصطلاح خلق تان پایین است و شما علت آن را نمی دانید. در واقع خلق به تون هیجانی درونی گفته می شود که روی رفتار ما تاثیر می گذارد و ممکن است ساعتها یا روزها ادامه داشته باشد، بر خلاف احساس که ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد. احساسات، مانند غم یا شادی معمولا به علت خاصی بر می گردند.

تکنیکهای رسیدن به ذهن آگاهی (Mindfulness)

تکنیکهای رسیدن به ذهن آگاهی (Mindfulness)

در دنیای شلوغ امروزی ، ذهن ما  مدام از موضوعی به موضوعات دیگر می‌رود . اگر ذهن شما هم یکسره از این شاخه به آن شاخه می‌پره ، یا اگر توجهتان بیشتر درگیر خاطرات و وقایع گذشته است و یا  نگران اتفاقاتی هستید که ممکنه در آینده بیفته ، همینطور اگر روی کاری که در حال انجامش هستید، تمرکز لازم را ندارید یا  افکار و احساساتتان پراکنده می‌شوند و باعث می‌شوند شما احساس استرس، مورد تهدید واقع شدن و گاهی اضطراب شدید کنید، چاره حل مشکلتان تمرین  ذهن آگاهی  است.

رفتاردرمانی دیالکتیکی چیست؟

رفتاردرمانی دیالکتیکی چیست؟

رفتاردرمانی دیالکتیکی یک رویکرد درمانی شناختی- رفتاری است که مبنای این رویکرد که آن را با عنوان نظریه زیستی – اجتماعی می‌شناسیم: :«برخی از افراد مستعد آن هستند که در بعضی از موقعیت‌هایی که بیشتر در روابط عاطفی، خانوادگی یا دوستانه یافت می‌شوند، به شیوه‌ای شدید و نامعمول واکنش نشان دهند و  مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به سطح نرمال هیجانی شان  باز گردد.»

کار ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

کار ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

بخشی از ذهن که مسئولیت همه کارهای بدون فکر  شما را دارد، ناخودآگاه نامیده میشود. بعنوان مثال، همین اکنون که این متن را میخوانید قلب شما، کنترل دمای بدن شما، تنفس شما و هزاران بخش دیگر، بصورت اتوماتیک انجام میگردد و شما هیچ فکری درباره آنها نمیکنید. اما بمحض اینکه این موارد را خواندید، تنفس شما بصورت خودآگاه شده است و بصورت ارادی تنفس میکنید. همچنین، پس از اندکی،مجددا ضمیر ناخودآگاه کنترل تنفس شما را به عهده خواهد گرفت .یکی از مثالهایی که چگونه میتوانید از شناخت این دو بخش در زندگی خود بهره ببرید، کنترل احساسات است.ضمیر ناخودآگاه خاطرات و باورهای شما را نیز در خود ذخیره میکند. از آنجاییکه احساسات توسط بخش ناخودآگاه مغز شروع و کنترل میشوند، غیر ممکن است که بتوانید آنها را متوقف کنید. اما دانستن اینکه، ضمیر خودآگاه است که فکر ها را (که دلیل اصلی آغاز احساسات هستند) در ذهن شما پدید می آورد، باعث میشود که شما با کنترل و تحت نظر داشتن فکرها و تفسیرهای درونیتان، بتوانید احساسات را کنترل کنید.

تکنیکهای افزایش انگیزه

تکنیکهای افزایش انگیزه

هرگاه در زندگی برای رسیدن به هدفی برنامه‌­ریزی ­کنید، قطعا با مشکلات و سختی‌­هایی روبه‌رو خواهید شد. این مشکلات و سختی‌­ها باعث می‌­شوند انگیزه­‌ی خود را از دست بدهید و با سر وارد رکود و رخوت شوید. در این شرایط، غلبه بر مشکلات و تلاش برای خروج از بی حوصلگی کمک می­‌کند تا به موفقیت بلندمدت خود دست پیدا کنید. وقتی بفهمید که می­­‌­توان در روزهای بد و سخت به خود انگیزه داد، در­خواهید یافت که در آینده با مشکلات سخت­‌تر چطور باید دست و پنجه نرم کنید.
هر آدمی در دوره­‌ای از زندگی دچار رکود می­‌شود. درک علت از دست دادن انگیزه و اقدام برای رهایی هرچه سریع­‌تر از شر این رکود، کمک می­‌کند تا به موفقیت‌­های بزرگی که در انتظار شما هستند، دست پیدا کنید.