وبلاگ


مصاحبه انگیزشی چیست؟

مصاحبه انگیزشی چیست؟

 مصاحبه انگیزشی نوعی روش درمانی است که به منظور تسهیل افزایش انگیزه مراجع برای تغییر با کمک خود فرد، نشست های مداوم یا مصاحبه های مختصر 30 دقیقه ای در بیان شک و دودلی های مراجع، به درمانگر کمک می کند؛ پس شیوه ای مراجع – محور با هدف بیان جملاتی که بتوانند خودانگیختگی برای تغییر رفتار را در پی داشته باشند.

تکنیکهای رسیدن به ذهن آگاهی (Mindfulness)

تکنیکهای رسیدن به ذهن آگاهی (Mindfulness)

در دنیای شلوغ امروزی ، ذهن ما  مدام از موضوعی به موضوعات دیگر می‌رود . اگر ذهن شما هم یکسره از این شاخه به آن شاخه می‌پره ، یا اگر توجهتان بیشتر درگیر خاطرات و وقایع گذشته است و یا  نگران اتفاقاتی هستید که ممکنه در آینده بیفته ، همینطور اگر روی کاری که در حال انجامش هستید، تمرکز لازم را ندارید یا  افکار و احساساتتان پراکنده می‌شوند و باعث می‌شوند شما احساس استرس، مورد تهدید واقع شدن و گاهی اضطراب شدید کنید، چاره حل مشکلتان تمرین  ذهن آگاهی  است.

رفتاردرمانی دیالکتیکی چیست؟

رفتاردرمانی دیالکتیکی چیست؟

رفتاردرمانی دیالکتیکی یک رویکرد درمانی شناختی- رفتاری است که مبنای این رویکرد که آن را با عنوان نظریه زیستی – اجتماعی می‌شناسیم: :«برخی از افراد مستعد آن هستند که در بعضی از موقعیت‌هایی که بیشتر در روابط عاطفی، خانوادگی یا دوستانه یافت می‌شوند، به شیوه‌ای شدید و نامعمول واکنش نشان دهند و  مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به سطح نرمال هیجانی شان  باز گردد.»

کار ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

کار ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

بخشی از ذهن که مسئولیت همه کارهای بدون فکر  شما را دارد، ناخودآگاه نامیده میشود. بعنوان مثال، همین اکنون که این متن را میخوانید قلب شما، کنترل دمای بدن شما، تنفس شما و هزاران بخش دیگر، بصورت اتوماتیک انجام میگردد و شما هیچ فکری درباره آنها نمیکنید. اما بمحض اینکه این موارد را خواندید، تنفس شما بصورت خودآگاه شده است و بصورت ارادی تنفس میکنید. همچنین، پس از اندکی،مجددا ضمیر ناخودآگاه کنترل تنفس شما را به عهده خواهد گرفت .یکی از مثالهایی که چگونه میتوانید از شناخت این دو بخش در زندگی خود بهره ببرید، کنترل احساسات است.ضمیر ناخودآگاه خاطرات و باورهای شما را نیز در خود ذخیره میکند. از آنجاییکه احساسات توسط بخش ناخودآگاه مغز شروع و کنترل میشوند، غیر ممکن است که بتوانید آنها را متوقف کنید. اما دانستن اینکه، ضمیر خودآگاه است که فکر ها را (که دلیل اصلی آغاز احساسات هستند) در ذهن شما پدید می آورد، باعث میشود که شما با کنترل و تحت نظر داشتن فکرها و تفسیرهای درونیتان، بتوانید احساسات را کنترل کنید.

تکنیکهای افزایش انگیزه

تکنیکهای افزایش انگیزه

هرگاه در زندگی برای رسیدن به هدفی برنامه‌­ریزی ­کنید، قطعا با مشکلات و سختی‌­هایی روبه‌رو خواهید شد. این مشکلات و سختی‌­ها باعث می‌­شوند انگیزه­‌ی خود را از دست بدهید و با سر وارد رکود و رخوت شوید. در این شرایط، غلبه بر مشکلات و تلاش برای خروج از بی حوصلگی کمک می­‌کند تا به موفقیت بلندمدت خود دست پیدا کنید. وقتی بفهمید که می­­‌­توان در روزهای بد و سخت به خود انگیزه داد، در­خواهید یافت که در آینده با مشکلات سخت­‌تر چطور باید دست و پنجه نرم کنید.
هر آدمی در دوره­‌ای از زندگی دچار رکود می­‌شود. درک علت از دست دادن انگیزه و اقدام برای رهایی هرچه سریع­‌تر از شر این رکود، کمک می­‌کند تا به موفقیت‌­های بزرگی که در انتظار شما هستند، دست پیدا کنید.

راهکارهای افزایش تحمل شکست

راهکارهای افزایش تحمل شکست

اغلب آدم‌ها برای دوری از احساس شکست، تغییرات بزرگی در زندگی خود می‌دهند. اما برای مقابله با شکست باید از روش‌های صحیح استفاده کرد.چرا مقابله صحیح با شکست مهم است؟
دانش کنار آمدن با مشکلات یا پشت سر گذاشتن ناکامی‌ها به روش صحیح،  می‌تواند به شما کمک کند زودتر و بهتر گذشته را پشت سر بگذارید. در راستای این مهم ، به بررسی روش‌های صحیح برای مقابله با  شکست رامی پردازیم.

سبک‌های دل‌بستگی در زندگی مشترک

سبک‌های دل‌بستگی در زندگی مشترک

  سلامت فیزیکی و عاطفی و بهداشت روانی افراد در جامعه در گرو سلامت روابط زناشویی و تداوم و بقای ازدواج می باشد. رضایت یک فرد از زندگی زناشوئی به منزله رضایت وی از خانواده محسوب می شود. رضایت از خانواده به  مفهوم رضایت از زندگی بوده ودر نتیجه تسهیل در امر رشد و تعالی و پیشرفت مادی و معنوی جامعه خواهد شد. بنابراین با توجه به اهمیتی که روان شناسان، جامعه شناسان و حتی همه مذاهب به خانواده و ارتباط زناشویی می دهند و اینکه تشکیل خانواده جایگاهی برای نارضایتی نیست، این سوال به ذهن می رسد که: چرا زوجین دچار نارضایتی می شوند؟ چه علل و عواملی می تواند بر رضایت مندی آن تأثیر گذارد؟ آیا شیوه های دلبستگی زوجین می تواند بر رضایت مندی زوجین تأثیر گذارد ؟