1. احساسات خود را بپذیرید

شکست با انواع احساسات همراه است. خجالت، اضطراب، عصبانیت، غم و اندوه و شرم برخی ازآنها است.

از آنجاییکه این احساسات ناراحت کننده است ، افراد برای فرار از این احساسات آزار‌نده دست به هر کاری می‌زنند . این در حالیست که  فکر کردن در مورد احساسات - به جای فکرکردن در مورد خود شکست – بسیار مفیدتر است. پس احساسات خود را درآغوش بگیرید و آنها را بپذیرید. درک کنید که چه احساسی دارید و به خودتان اجازه دهید کمی‌احساس بد هم داشته باشید. برای احساسات خود یک نام هم انتخاب کنید .

2.  برای کاهش درد به فعالیتهای ناسالم پناه نبرید!

نمونه های این فعالیتها شامل :پرخوری ، مصرف مواد مخدر یا الکل است که ممکن است بطور موقتی بتواند حواس شما را پرت کند ولی نمی‌تواند شما از این بحران عبوردهد. روی آوردن به این نوع رفتارها بیشتر از آنکه به شما کمک کند، وضعیت شما را بدترمی‌کند.


3. مهارت‌های مقابله سالم را تمرین کنید

تماس با یک دوست، تمرین تنفس عمیق، حمام گرفتن طولانی، پیاده‌روی یا غذا دادن به حیوانات، تنها چند نمونه از مهارت‌های مقابله سالم استک. با این وجود افراد مختلف مهارت‌های متفاوتی لازم دارند. پس مهم است که مهارت‌های مقابله‌ای را پیدا کنید که برای شما مؤثر باشد.

اگرشخصی هستید که درحالت‌های عادی که استرس ندارید با عادات بد مبارزه می‌کنید - مانند استعمال سیگار یا خوردن غذای فست فود - پس لیستی از مهارت‌های مقابله سالم ایجاد کنید و آن را جلوی دید بگذارید. سپس، ازاین لیست در موقع اضطراری برای یادآوری خوتان استفاده کنید.

4. عقاید غیر منطقی درباره عدم موفقیت را اصلاح کنید

ممکن است برخی از باورهای غیر منطقی درباره عدم موفقیت در برخی از نقاط زندگی خود ساخته باشید. 

از جمله این باورهای مخرب :   شکست به معنای بد بودن است یا اینکه هرگز موفق نمی‌شوید. یا شاید فکر کنید

 اگر شکست بخورید هیچکس دوست شما را دوست نخواهد داشت.  این نوع عقاید نه تنها نادرست است بلکه می‌تواند شما را از انجام هر کار دیگری منع کند.

5. در حد مقبولی مسئولیت‌پذیر باشید

مهم است که در یک حد قابل قبولی مسئولیت عدم موفقیت، خود را بپذیرید. مسئولیت پذیری بیش از حد ممکن است باعث شود در چرخه سرزنش خود گرفتار شوید . از طرف دیگر، سرزنش افراد دیگر در شرایط ناگوار، مانع پیشرفت یا درس گرفتن از شکست می‌شود.

وقتی در مورد شکست خود فکر می‌کنید، به دنبال توضیحات باشید، نه بهانه آوردن و دلیل تراشی. 

دلایلی که باعث شکست شده را شناسایی کنید ومشخص کنید که دفغه بعد چه کار متفاوت باید انجام دهید.

6. درباره شکست، واقع گرایانه‌ فکر کنید

وقتی خودتان را در یک وضعیت ناامید کننده پیدا می‌کنید یا تمایلی به تلاش مجدد در خود نمی‌بینید وقت آن است که افکار خود را تغییر دهیدو افکار واقع گرایانه‌تری درباره شکست را به خود یادآوری کنید:

  • من می‌توانم شکست را تحمل کنم.
  • من می‌توانم از شکست‌های خود درس بگیرم.
  • شکست نشانه‌ای برای به چالش کشیدن من در انجام کارهای سخت است.7. بررسی شکست افراد مشهور

از توماس ادیسون گرفته تا والت دیزنی، هیچ نقصی در شکست افراد مشهور وجود ندارد. مدتی را صرف تحقیق درمورد افراد معروف که شکست خورده‌اند کنید. به احتمال زیاد خواهید دید که آنها درمسیرخود بارها شکست خورده‌اند.

بسیاری از افراد موفق به طور مرتب ناکام می‌شوند. بازیگران بخاطر نقش‌ها رد می‌شوند، ورزشکاران از تیم جدا می‌شوند و صاحبان مشاغل برای معاملات رد می‌شوند. یاد بگیرید آنها چطوراز شکست استفاده کرده‌اند. ممکن است مهارت‌هایی را یاد بگیرید که می‌توانند در زندگی به شما کمک کنند.

8. از شکستتان ، چه چیزی می‌توانید بیاموزید

شکست یک معلم بزرگ است اگر شما شاگرد مستعدی باشید. آیا یک اشتباه داشتید یا چندین اشتباه را پشت سرهم تکرار کردید؟ در مورد آنچه می‌توانستید دفعه بعد انجام دهید فکر کنید. سپس، مطمئن باشید که شکست برای شما، به یک درس زندگی تبدیل شده است که شما را کمی جلوتر برده  و یکی از چالشهای زندگی را برایتان نمایان ساخته است.

9. برنامه‌ای برای حرکت رو به جلو داشته باشید

مرور شکست بارها و بارها در ذهن خوب نیست. به خودتان اجازه ندهید که اشتباهات گذشته غذای فکر شما شود بیش از فکر کردن در مورد مشکلاتتان یا اصلاح مجدد اشتباهات باعث گیر افتادن ذهن می‌شود. درعوض،به استراتژی مقابله ای برای تجربه دفعه بعدفکر کنید. 


10. با ترس از عدم موفقیت روبرو شوید

اگر بیشتر عمر خود را برای جلوگیری از شکست سپری کرده‌اید، در نهایت ممکن است شکست بخورید و به هیچ‌وجه اتفاق عجیبی نیست. با این وجود مواجه شدن با ترس می‌تواند کلید اصلی کاهش ناراحتی باشد.

 از نقطه امن خود بیرون بروید. کارهایی را انجام دهید که ممکن است باعث طرد شدن شما شود. یا کارهایی انجام دهید که ممکن است باعث شکست شما شود. با گذشت زمان، خواهید آموخت که شکست به اندازه فراری که از آن می‌کردید بد نیست.

هیچ اصراری نیست دنیا را فقط خودتان به تنهایی تجربه کنید ، گاهی کمک گرفتن از تجارب افراد مورد اطمینان باعث ذخیره  بسیاری در وقت و انرژی تان میگردد.