نوروفیدبک چیست؟

زمانی که افراد از فرآیند هایی که در مغزشان رخ می دهد آگاه می شوند می توانند آن هارا درک می کنند.همچنین توانایی دارند تا این فرآیند ها را کنترل کنند و مشکلات،اختلال های خودشان را درمان کنند. نوروفیدبک نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد.

این دستگاه فعالیت های مغز را در هر لحظه ثبت می کند تا فعالیت های مغز الگوی مناسبی پیدا کنند. امواج مغزی تمامی احساسات و عملکرد های ما را در بر می گیرند. به عنوان مثال تمامی عادت ها، اخلاق، استرس و… همگی از طریق امواج مغزی قابل شناسایی هستند.

در این روش سنسور هایی رو سر شما قرار می گیرد که این امواج مغزی را شناسایی می کنند. تمامی فعالیت ها و عملکرد مغز توسط این سنسور ها ثبت می شوند. در نهایت این امواج مغزی به سیستم فرستاده می شود و بعد از تجزیه و تحلیل  به صورت تصویر روی مانیتور به فرد و درمانگر نشان داده می شوند.

 

نوروفیدبک در کدام اختلالات روانپزشکی کاربرد دارد؟


1. درمان اضطراب

اضطراب، پاسخی است که در برابر استرس به وجود می آید. اضطراب و استرس منجر به آسیب و فرسوده شدن ذهن یا حتی در برخی از افراد فرسودگی در جسم می شوند. نوروفیدبک راهی برای درمان اضطراب است. نوروفیدبک به شما کمک می کند تا واکنش ها به اضطراب را تغییر دهید.

2.درمان بیش فعالی و کم توجهی

بیش فعالی یکی از اختلال ها در کودکان است که نشانه های رایج آن عبارتند از : عدم تمرکز و بی توجهی به امور، فعالیت های بیش از حد و عملکر د های ناگهانی.

آمار بسیار بالایی از کودکان و نوجوانان، حدود 85 درصد آن هایی که به این اختلال دچار هستند از طریق نوروفیدبک درمان شده اند. آنها یاد می گیرند تا مغز خود را کنترل کنند.

3. آسیب های مغزی

به وسیله این روش می توان مشکلاتی مانند سرگیجه و حواس پرتی و حتی سکته مغزی را بهبود بخشید. همچنین نوروفیدبک به بهبود حافظه ، تغییرات خلقی ، بینایی و حتی به درمان اختلال در خواب کمک می کند.

4. درمان افسردگی

در بسیاری از افراد که درمان های دیگر برای درمان افسردگی روی آنها جواب نداده، از روش نوروفیدبک استفاده می کنند و نتیجه اثربخش آن را می بینند.

5. سردرد های شدید و میگرن

این روش می توانند میزان حمله های میگرنی و سردرد را تا حد بسیار زیادی کم کند، یا حتی می تواند به صورت کامل آن هارا نابود کند.

نوروفیدبک همچنین در مواردی همچون شب ادرای ، درمان لکنت زبان ، صرع و  اعتیاد  نیز مورد استفاده قرار می گیرد و نتیجه فوق العاده ای دارد.

 

آیا نوروفیدبک دارای عوارض خطرناکی است؟

خیر. این روش درمانی تا کنون عارضه جانبی خاصی برای بیماران نداشته است. الکترود هایی که روی سر قرار می گیرند غیرتهاجمی هستند. همچنین در این روش از داروهای شیمایی نیز استفاده نمی شود.


مزایای استفاده از نوروفیدبک چیست؟

  • روشی به صورت کاملا ایمن و بدون عارضه جانبی
  • نتیجه درمان با نوروفیدبک، مدت زمان طولانی باقی می ماند.
  • این روش تهاجمی نیست و بدون درد و خون انجام می شود
  • نتیجه درمان سریع و بلافاصله است
  • این روش برای کودکان قابل تحمل است و مشکلی با آن ندارند
  • بدون نیاز به مصرف دارو، درمان انجام می شود.

برای درمان با نوروفیدبک به چند جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات درمان با نوروفیدبک به نوع بیماری و شدت آن  بستگی دارد. اما به صورت کلی تعداد جلسات درمان از 10 جلسه تا 80 جلسه متغیر است.

زمان تقریبی انجام هر جلسه درمانی نیز بین نیم ساعت تا 45 دقیقه طول می کشد.

 اثر این روش عموما بعد از 10 جلسه به وضوح دیده می شود.

مراحل انجام نوروفیدبک چگونه است؟

- در ابتدا نیاز است فرد روی صندلی راحتی بنشیند.

- درمانگر، الکترود ها را روش ناحیه های مشخص و خاصی رو سر فرد قرار می دهد. این سنسور ها فعالیت های الکتریکی مغز را ثبت می کنند و سپس این امواج به صورت نمودار های رنگی نشان داده می شود.

- در این مرحله بیمار باید سعی کند بدون استفاده از دست، بازی یا پخش فیلمی را هدایت کند تنها به وسیله امواج مغز. در این مرحله بیمار باید با پشرفت، توقف و حتی از دست دادن امتیاز و همچنین تغییراتی که به وجود می آید، شرایط مطلوب ذهنی خود را بیابد.

بیمار با هدایت بازی یا فیلم در نهایت به صورت واقعی می تواند امواج مغزی خود را اصلاح کند.

درمان با نوروفیدبک برای چه سنی مناسب است؟

بهترین زمانی که برای استفاده از درمان نوروفیدبک  برای کودکان بیش فعال پیشنهاد می شود، دوران دبستان است. اما به صورت کلی این درمان از سن 6 سالگی به بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا درمان با نورفیدبک به صورت قطعی است؟

از آنجاییکه این درمان  به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد پس قطعی بودن این درمان را نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد . اما می توان اذعان داشت که نوروفیدبک جز روش های درمانی است که مدت زمان طولانی پایدار است.