وقت گذاشتن برای یکدیگر

شما می‌توانید تفاوت دو زوج را در یک رستوران ببینید. زوجی که در حال و هوای احساسی و عاطفی خود هستند و زوجی که یک سال از زندگی مشترکشان می‌گذرد. زوج‌هایی که عاشق هستند به یکدیگر نگاه می‌کنند و حرف می‌زنند اما دیگر زوج‌ها اطرافشان را نگاه می‌کنند ، انگار برای غذا خوردن به رستوران نیامدند.

باید تمام توجهت را به او متمرکز کنی، باید کنارش بنشینی، به حرف‌هایش گوش بدهی و هرگز نباید هنگام صحبت با او ، نگاهت به گوشی موبایل باشد یا برنامه‌ی ورزشی ببینی.

باید لیست جدیدی درست کنی، چیزهایی را بنویس که همسرت دوست دارد دو نفره انجام بدین.

این روزها چیزهای زیادی باعث حواس‌پرتی می‌شوند. بعضی از زن و شوهرها فکر می‌کنند همین‌که کنار هم هستند کافی است، درحالی‌که توجهشان جای دیگری است. خانمی که وقتی شوهرش با او حرف می‌زند در حال پیامک دادن است، وقت باکیفیتی را در اختیار شوهرش قرار نمی‌دهد، فکر و ذهنش جای دیگری است و فقط جسمش در کنار شوهرش است.

 منظورم از اختصاص وقت باکیفیت ، این است که تمام توجه خود را به همسرتان معطوف کنید.

 زن و شوهری که با هم قدم می‌زنند باید بدانند هدف از با هم بودنشان قدم زدن نیست بلکه گذراندن وقت باکیفیتی است که برای خود اختصاص داده‌اند. 

گفت‌وگوی باکیفیت : منظور همان گفت‌وگوی خوشایندی است که در آن دو نفر در مورد ایده‌ها، افکار  و

احساسات یکدیگر در شرایط دوستانه صحبت می‌کنند.
گفت‌وگوی باکیفیت با کلام تایید آمیز فرق می‌کند. کلام تائیدآمیز مربوط به حرف‌هایی می‌شود که بر زبان می‌آورید ، اما گفت‌وگویی باکیفیت بر حرف‌هایی تکیه می‌کند که شما آن را می‌شنوید. اگر قصد دارید با اختصاص وقتتان عشق و احساس را نشان دهید باید با همدلی با همسرتان صحبت کنید، به حرف‌های او گوش دهید، برای فهمیدن افکار، احساسات و خواسته‌هایش سؤالاتی بپرسید که او را آزرده نکند.
گوش دادن فعالانه: اکثر آدم‌ها گوش دادن را به‌خوبی بلد نیستند. یاد گرفتن هنر گوش دادن ، به‌اندازه‌ی یادگیری زبان خارجی سخت است.
در زمینه‌ی یادگیری مهارت گوش دادن فعال، کتاب‌ها و مطالب آموزشی فراوانی وجود دارد. چند نکته‌ی کاربردی و مهم را در اینجا مطرح می‌کنم:
۱) وقتی همسرتان با شما صحبت می‌کند تماس چشمی با او برقرار کنید، همین باعث می‌شود ذهن شما درگیر موضوع دیگری نشود و تمام توجهتان به او متمرکز شود.

۲) وقتی به حرف‌های همسرتان گوش می‌دهید کار دیگری انجام ندهید. فراموش نکنید وقت باکیفیت یعنی تمام توجه خود را به طرف مقابلتان هدیه دهید. اگر مشغول به کاری هستید که نمی‌توانید تمام توجه خود را به او معطوف کنید به همسرتان حقیقت را بگویید. به او بگویید الآن صبر کن، ده دقیقه دیگر کارم تمام می‌شود. بیشتر افراد به این درخواست احترام می‌گذارند و آن را قبول می‌کنند.

۳) برای درک احساسات همسرتان به او گوش دهید، از او بخواهید احساساتش را به‌طور واضح بیان کند. این واکنش شما باعث می‌شود مشتاقانه و با تمام وجود با شما درد و دل کند.

۴) توجه کامل به زبان بدن داشته باشید. ابروان درهم و گرفته، حرکات چشم، اشک‌ها و دست‌های لرزان، این نشانه‌ها احساسات طرف مقابل را نشان می‌دهد. گاهی وقت‌ها حرف‌هایی که فرد بر زبان می‌آورد با زبان بدنش کاملاً متفاوت است، زبان بدن همسرتان را با حرف‌هایی که بیان می‌کند مطابقت دهید تا مطمئن شوید افکار و احساساتش را فهمیده‌اید.

۵) هیچ‌وقت در هنگام گفت‌وگو، صحبت‌های طرف مقابل را قطع نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد به‌طور متوسط افراد قبل از قطع صحبت‌های طرف مقابل فقط هفده ثانیه گوش می‌دهند. هدف من از گفت‌وگو باید فهم ایده‌ها، افکار و احساسات شما باشد، نباید به فکر دفاع از خودم و توجیه شما باشم، باید شما را درک کنم و بفهمم.


حالا شما:

۱) چه چیزی در زندگی مشترکتان مانع اختصاص وقت باکیفیت می‌شود؟

۲)سعی کنید برای بودن با یکدیگر برنامه‌ریزی کنید.

۳) از همسرتان بخواهید پنج فعالیتی را که از انجام آن با شما لذت می‌برد در لیستی بنویسید. به مدت پنج ماه آن‌ها را انجام دهید. (اگر مشکل مالی دارید فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که هزینه‌ای ندارند.)

۴) وقتی از همسرتان دور هستید سعی کنید برایش اتفاقاتی را که برایتان می‌افتد را ، تعریف کنید. او را در جریان فعالیت‌های روزمره‌ی خود قرار دهید، عکسی از خودتان بگیرید و برایش بفرستید.

۴) فکر کنید همسرتان از چه فعالیتی لذت می‌برد، تاریخی برای انجام آن انتخاب کنید و به بهترین شکل او را همراهی کنید.

۵) در مورد مکان‌هایی که با همسرتان می‌خواهید سفر کنید، رؤیاپردازی کنید. تصور و تجسم با یکدیگر سفر کردن و با هم بودن در آن مکان‌ها بسیار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش خواهد بود.

۶) هر روز زمانی را برای بودن با یکدیگر در نظر بگیرید و آن را جدی بگیرید.

 اگر زمان بیشتری را به گشتن در شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید و به صدها دوست بیشتر از همسر خود اهمیت دهید، به مرور زمان سردی رابطه‌ی زناشویی را احساس خواهید کرد.