افراد بصری
این دسته افراد، چشم‌ها را به‌عنوان کانال اولیه دریافت پیام به کار برده و جهان را براساس تصاویر درک می‌کنند.

 آن‌ها در عالم ذهن نیز بصری‌اند. افکار تصویری آن‌ها با سرعت همراه است؛ لذا برای هماهنگی خود با افکارشان غالباً سریع حرف می‌زنند. گویی برای به پایان رساندن مطالبشان همیشه وقت کم دارند. از حرکات سریع دست و گردن استفادۀ فراوانی می‌کنند و آنچه را که می‌بینند برایشان مهم است، نه آنچه را که می‌شنوند.

 برای تفریح دوست دارند به جاهای زیبا بروند و در خلال صحبت‌هایشان مرتباً از «چه زیبا»، «چه قشنگ»، «چه زشت» استفاده می‌کنند.

این افراد باید محبت را ببینند نه این که بشنوند. معمولاً با تلفن و تماس رابطه‌ای ندارند. 

اگر می‌خواهید به آن‌ها ثابت کنید که دوست‌شان دارید، بهتر است کادو بخرید .

هنگام ارتباط با فرد بصری، از تند صحبت کردن او ناراحت نشوید. سرعت کلام خود را افزایش دهید و با دست و گردن صحبت کنید. 

اگر او از شما می‌پرسد: «اوضاع و احوال کاری چطور است؟» نباید با او از آمار و ارقام صحبت کنید، بلکه باید بگویید:«امروزمان روشن است. آینده‌مان درخشان است.» 

به آن‌ها زیاد نگاه کنید، تند حرف بزنید و از فیلم و تئاتر صحبت کنید.

 یادتان باشد که معمولاً افراد بصری از ثبات شخصیتی چندانی برخوردار نیستند. سریع عاشق می‌شوند و اگر مدت زمانی طولانی کسی را ندیدند، او را فراموش می‌کنند. رفتارشان مانند جرقه است و کینه به دل راه نمی‌دهند.

 افراد بصری را می‌توانید فوراً با حرف زدن سریع و طرز نگاه و اشارۀ‌ آن‌ها بشناسید.

افراد سمعی
افراد سمعی دنیا را با اصوات و آوا و موسیقی درک می‌کنند. «شنوایی» بر آن‌ها حاکم است. برای ایجاد انگیزه در هر کاری نیازمند شنیدن هستند. دوست دارند مطلبی را بارها بشنوند. شمرده و موزون حرف می‌زنند.

نسبت به کلماتی که ادا می‌کنند وسواس دارند.

 هنگام حرف زدن سرعت متوسطی دارند، شمرده و آهنگین، موزون و ریتم‌دار و با لحن خاصی صحبت می‌کنند و مرتباً از کلماتی مثل «گوش کن، چه صدای گوش‌خراشی، چقدر شلوغ، چه ساکت، چه لحنی، چه طنینی و غیره» استفاده می‌کنند.

 اگر کسی را دوست داشته باشند آن را مرتباً می‌گویند. 

به رادیو بیشتر از تلویزیون علاقه‌مند هستند. مکالمات تلفنی طولانی دارند. 

اگر از دست کسی ناراحت شوند با او صحبت نمی‌کنند و اگر شخصی را دوست داشته باشند با او بیشتر حرف می‌زنند.

 افراد سمعی به موسیقی، آواز و کلام اهمیت خاصی می‌دهند.
افراد سمعی معمولاً به دو دسته کاملاً سمعی و سمعی متمایل به بصری تقسیم می‌شوند. افراد کاملاً سمعی جهان را طبق آمار و ارقام و اعداد و محاسبه درک می‌کنند و افراد بصری را ساده و احساساتی به‌حساب می‌آورند. این قبیل افراد، معمولاً از آدم‌های خوش‌کلام و خوش‌برخورد و خوش‌صدا خوش‌شان می‌آید. برای نفوذ در افراد سمعی، باید مواظب حرف‌زدنتان باشید و لحن و طنین خاصی را به کار ببرید. شمرده حرف بزنید. موزون و زیبا صحبت کنید. سعی کنید زیاد به او تلفن بزنید و مرتباً تأییدش کنید. 

معمولاً افراد سمعی توجه چندانی به کادو و نامه نشان نمی‌دهند، بلکه برای کلمات دلنشین اهمیت زیادی قائل‌اند.

افراد لمسی
این دسته از افراد، جهان را نه به‌صورت بصری و نه به‌صورت سمعی، بلکه به‌صورت امور ملموس درک می‌کنند. 

تا لمس و احساس نکنند از درک عاجزند. معمولاً افرادی درون‌گرا، متین و منطقی هستند. امور را از طریق لمس کردن و احساسات درونی درک می‌کنند و در انتخاب‌هایشان سنگینی، محکمی، ثبات و آهستگی دارند.

عموماً آرام حرکت می‌کنند و حتی آرام فکر می‌کنند. افراد لمسی در تکیه‌کلام‌ها‌یشان از صفات: «قابل دسترس، سخت، سنگین، سبک، لطیف، زبر، خشک و…» استفاده می‌کنند. غالباً آهسته و با طمأنینه صحبت می‌کنند.

 برای این‌که به این قبیل افراد ثابت کنید که دوستشان دارید یا با آن‌ها احساس همدردی می‌کنید، باید آن‌ها را لمس کنید، مثلاً دستشان را بگیرید یا برای تأیید شانه‌شان را لمس کنید وگرنه گفتن کلمات دلنشین یا خریدن کادو یا نوشتن نامه هیچ فایده‌ای ندارد.
در نتیجه:
یکی از رموز نفوذ در دل افراد آن است که به سبک خودشان حرف بزنید و روی طول موج آن‌ها قرار بگیرید. 

اگر فرزند شما بصری باشد و شما لمسی، حق دارد که روش‌ها و صحبت‌های شما را به‌طور کامل درک نکند. یکی از دلایل عدم ارتباط موفق این است که همۀ ما پیام‌ها را بر اساس سیستم ذهنی خود ارسال می‌کنیم و چون طرف مقابلمان سیستم ذهنی‌اش با ما متفاوت است، ناتوان از درک آن می‌شود. همان‌طور که اگر برای دریافت پول از حسابتان، کد اشتباهی به سیستم کامپیوتری عابر بانک بدهید پولی دریافت نخواهید کرد.

- با افراد بصری از‌ طریق اشاره و تجسم عینی ارتباط برقرار کنید. طوری با آن‌ها صحبت کرده و زوایای کار را برایشان روشن نمایید که بتوانند آن را ببینند و تجسم کنند. از چشم‌اندازها و عباراتی مانند: «زیباست، منظرۀ خوبی دارد، همه‌چیز روشن و عالی است» استفاده کنید.

- با افراد سمعی با لحنی آرام و گوش‌نواز صحبت کنید و در انتخاب کلماتتان دقت بیشتری به خرج دهید. از جمله‌هایی مانند: «واضح است، آرام و ساکت است و…» استفاده کنید. می‌توانید به‌عنوان هدیه، نوارهای دلخواه او را برایش بخرید.

- دست دادن و نگه‌داشتن دست را در برخورد با افراد لمسی فراموش نکنید. چنانچه می‌خواهید دوستی‌تان را نشان دهید، می‌توانید دستتان را پشتش بگذارید. از واژه‌های در دسترس، لطیف‌، زبر، خشک و غیره استفاده کنید.