افراد سلطه‌جو
واقع‌گرایی، فرماندهی و تحکم، بی‌قراری و فعالیت بسیار از خصوصیات افراد سلطه‌جو است.

افراد سلطه‌جو از ذهنی جستجوگر برخوردارند و از تغییر و تحول، مخاطره‌جویی و تنوع به شدت استقبال می‌کنند. 

مختصر و مفید سخن گفته و به جان کلام اشاره می‌کنند. 

سلطه‌جویان به فنون و مهارت‌های مدیریت وقوف کامل دارند. 

برای برقراری ارتباط مناسب با این قبیل افراد لازم است در کارها سرعت‌ عمل نشان دهید. به حقایق اشاره کرده و ابراز احساسات شخصی نکنید. لازم نیست از شخصیت او تعریف کنید، بلکه از نقطه‌نظرها و عملکردهای شایسته و برازنده‌اش حرف بزنید.هرگز پراکنده‌گویی نکنید و به اصل مطلب بپردازید. 

سلطه‌جویان افراد خونگرم و اجتماعی را غیرمعقول و دمدمی‌مزاج می‌پندارند و احساس می‌کنند که این افراد کار و مسئولیت خود را چندان جدی نمی‌گیرند.

افراد حسابگر
افرادی منظم، وقت‌شناس، وظیفه‌شناس، محتاط، با‌پشتکار ، جدی و باحوصله‌اند که به جنبه‌های واقعی و ملموس هر کاری توجه می‌کنند. اینان همه‌چیز را از دریچۀ منطق، اصول،قاعده و احتیاط می‌سنجند و با تأمل، جزئیات و مراحل کار را بررسی کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند. 

از کار کردن با آمار و ارقام لذت برده و دقت بسیاری به کار می‌برند. 

در برخورد با افراد حسابگر، اجازه دهید که در هر کار، تجزیه‌وتحلیل کنند ، و با ارائۀ مدرک و شواهد به آن‌ها اطمینان دهید که کارها دقیق و منظم پیش می‌روند.‌ آن‌ها باید در جزئیات کار قرار گیرند و آن را به ‌روشنی درک کنند. 

اگر رئیس جسابگر دارید برای بدست آوردن دلش ، نظم و ترتیب و منطق را سرلوحه کارتان قرار دهید. به حقایق و مدارک عینی استدلال نمایید تا بتوانید رابطه‌ای مناسب با این قبیل افراد برقرار کنید.


افراد سازگار
افراد سازگار همیشه خود را با دیگران همگام می‌کنند و برای برطرف کردن نیازهای دیگران، تلاش زیادی به خرج می‌دهند. در هرجا و مکانی با ایجاد صمیمیت و گسترش رشته‌های نیرومند ارتباط، افراد را به یکدیگر پیوند می‌دهند و با کلام شیرین، موزون و دوستانۀ خود عدم‌تفاهم را به سازش تبدیل می‌کنند.

 برای برقراری ارتباط بهتر با این قبیل افراد، در موضع او قرار بگیرید و با وی هم‌ رأی و هم‌ صدا شوید. از اقدامات عجولانه بپرهیزید و از بحث و جدل خودداری کنید.

 افراد سازگار، وظیفه‌شناس و قابل‌اعتمادند . از این رو، برای انجام کاری خوب و با‌کیفیت تنها کافی است که رهنمودهای لازم را به آنان توصیه کرده و ابزار و وسایل لازم را در اختیارشان قرار دهید.