بر توانائی‌های خود تکیه کنید. برای هر کاری که انجام می‌دهید ارزش قائل شوید و تمرکز و توجه خود را معطوف کارهایی که می‌توانید انجام بدهید بنمائید.

به خاطر تلاش‌هایی که دارید، خودتان را تشویق کنید..
●  بیش از فکر کردن راجع به نتیجه ی کارهایتان ، روی توانائی‌های خود تمرکز نمائید ؛ چرا که این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید با محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی خود کنار بیابید.ریسک کنید.
●  با وقایع جدید به عنوان تجربه‌ای نو روبرو شوید و از برد و باخت نهراسید

با خودتان صحبت کنید.

 صحبت کردن با خود، بیشتر در زمینه مقابله با افکار مضر مطرح می‌گردد. می‌توانید خودتان اینگونه فکرها را تشخیص دهید. آنگاه به خودتان بگوئید: "این افکار را رها کن و افکار منطقی‌تری را جایگزین آن کن"

● به خاطر جلوگیری از احساس ناراحتی در خود، روی نقطه نظرات دیگران تأکید ننمائید. تمرکز اصلی شما باید روی احساسات خودتان در مورد رفتار، کار و سایر جنبه‌های زندگی‌تان باشد.

برای افزایش اعتماد به نفس راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:


● از بیان اندیشه‌های خود نترسید
اعتماد به نفس سکه‌ای دو رویه است. یک روی آن افتخار، غرور، تحسین و تمجید و بسیاری از نکات مثبت است؛ اما روی دیگرش ممکن است سرزنش، تمسخر و برچسب خوردن باشد.

 مهم این است که فرد از این احتمالات نترسد و قدرت ابراز عقیده‌اش را داشته باشد.

 باید به این باور برسیم که صرف موفقیت یا شکست، ارزش انسان را تعین نمی‌کند بلکه تلاش و پایداری فرد است که به او ارزش می‌بخشد.

● احساسات واقعی خود را بیان کنید
در روانشناسی مدرن، بیان احساسات، نوعی توانایی و هوش به شمار می‌رود و از اصول اساسی روابط بین فردی است.

 بسیاری از ما وقتی بابت یک موضوع از دیگری دلخوریم، خود‌خوری می‌کنیم و نمی‌توانیم رنجش و ناراحتی خود را با انتقادی ساده و صریح ابراز کنیم. درست به همین دلیل در شرایط عادی نیز از بیان احساس مثبتی که نسبت به دیگری داریم پرهیز می‌کنیم، زیرا نگرانیم که این تحسین، تمجید یا ابراز علاقه، در آینده و هنگامی که دوباره به هر دلیلی از فرد دلگیر شدیم برای ما شرایط نامناسبی ایجاد کند.

● رفتار قاطعانه را تمرین کنید

نیاز به قاطعیت آن‌گاه مطرح می‌شود که مسئله تماس با دیگران در کار است. اشخاص در روابط خود با دیگران، از سبکهای ارتباطی گوناگونی چون سبک انفعالی، سبک با قاطعیت و سبک پرخاشگرانه، بهره می‌گیرند درحالیکه  بهترین سبک رفتار، رفتار قاطعانه است که در آن، شخص عقاید و احساسات خود را با رعایت اصل احترام به دیگران و ملاحظه حقوق آنها ابراز کرده و از حق و حقوق خود دفاع می نماید.

 روش قاطعانه، مانع از آن می‌شود که دیگران از شما سوء استفاده کنند. البته افراد با سبک برخورد قاطعانه همان طوری که برای باورها و احساسات خود ارزش قائلند، شکیبا بوده و به احساسات دیگران نیز بها می‌دهند.

 قاطع بودن، بدین معناست که بر احساس هراس خود چیره شوید و از حق خود دفاع کنید؛ ولی حق و حقوق دیگران را نیز ضایع نکنید. کسانی که قاطعیت ندارند، با اندیشه‌های دیگران موافقت می‌کنند و راه محافظه کاری می‌پیمایند و از ابراز احساسات خود، خودداری می‌کنند.

 روش قاطعانه به‌جای رفتار انفعالی (در جایی که شخص می ترسد یا خجالت می کشد که افکار و احساسات خود را بیان کند) و رفتار پرخاشگرانه (که در آن، به احساسات دیگران بهایی داده نمی‌شود) برای به حداقل رسانیدن احساس خشم و هراس در خصوص روابط با دیگران توصیه می‌شود.


● برنامه‌ریزی کنید و منظم باشید
علت آنکه بسیاری از افراد به مرور زمان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و دائم خود را با «افکار خود سرکوبگر» سرزنش می‌کنند، فقدان برنامه‌ریزی یا بی‌انضباطی در اجراء برنامه‌هاست. این افراد نمی‌توانند از «زمان» که همچون گنجی ارزشمند در اختیارشان قرار دارد به درستی استفاده کنند. در نتیجه این زمان است که آنها را با خود به هر سویی می‌برد. 


● «نه» گفتن را بیاموزید.
همواره از ما خواسته می‌شود که به دوستان، افراد خانواده و همکارانمان کمک کنیم تا مسئولیت‌هایشان را انجام دهند. در بیشتر جوامع، یک اصل اخلاقی وجود دارد که به هنگام نیاز باید به یکدیگر کمک کنیم؛ ولی به مرور، حالتی ایجاد شده که اشخاص، نیازهای دیگران را بر نیاز خود مقدم می‌کنند و به اشتباه، پاسخ" نه" را بی‌ ادبی قلمداد می نمایند و بر این باورند که با نه گفتن، دیگران را از خود می‌رنجانند. 

آموزش‌های جرأت آموزی، به اشخاص کمک می‌کند تا بی‌آنکه احساس گناه کنند، به دیگران پاسخ نه بگویند. اشخاص حق دارند بی‌آنکه احساس گناه کنند، به دیگران پاسخ منفی بدهند. 

توجه داشته باشید که مسائل دیگران در بسیاری موارد، از مسائل شما مهم تر نیستند. قرار نیست که شما مسائل عالم را حل و فصل کنید.

 اگر خود، کارهایی دارید که اجازه نمی‌دهد از دیگران کاری را بپذیرید، مؤدبانه از پذیرش پیشنهاد آن‌ها سرباز بزنید. 

اجازه ندهید حرف‌های دیگران در شما احساس گناه ایجاد کند.

●  از جمله‌های با فاعل «من» بهره بگیرید
این مهارت، به اشخاص می‌آموزد که خود انگیختگی بیشتری داشته باشند و احساساتشان را با راحتی بیشتری بیان کنند. همچنین به اشخاص امکان می‌دهد که احساسات خود را سرکوب نکنند. بهره‌گیری از فاعل «من» در جمله‌ها، اشخاص را تشویق می‌کند تا صاحب اندیشه، احساسات، عقاید، ادراکات و باورهای خود باشند.

● از تماس چشمی بهره بگیرید
ارتباط‌های غیر کلامی گاهی از کلام و سخن، باور پذیرترند. دیگران، نداشتن تماس چشمی در زمان ابراز نظر را به حساب نداشتن صداقت می‌گذارند. 

اگر برقراری تماس چشمی، هنگام ابراز احساسات در برابر دیگران دشوار است ، علت را باید در ترس از طرد شدن جستجو کرد.

( آموختن این مهارت، با نگاه کردن 1 تا 2 ثانیه در چشمان طرف مقابل آغاز می‌شود و زمان آن به تدریج به 8 تا 10 ثانیه می‌رسد.)

●  از زبان تن، قاطعانه بهره بگیرید
لحن استوار و قاطعانه صدا اگر با بدن شُل و افتاده همراه باشد، پیام دوگانه‌ای را به کسی که با او در ارتباط هستید، مخابره می‌کند؛ به‌گونه‌ای که طرف مقابل، پیام شما را نامطمئن یا غیر صمیمانه ارزیابی می‌کند. حالت بدن، یا پیام شما را تقویت و یا از قدرت آن می‌کاهد. افزون بر تماس چشمی و لحن صدا، حالت ستون فقرات و حالت سر، احساس شما را درباره پیامی که مخابره می‌کنید نشان می‌دهند.

 توصیه می‌کنیم : بدنی راست و قائم داشته باشید و وزن بدنتان را به طور یکسان روی دو پای خود تقسیم کنید. بهتر است مرکز ثقل شما، روی پاهایتان باشد.

●  مخالفت همراه با آرامش را تمرین کنید
وقتی نقطه‌ نظرها و حقایق با آرامش بیان می‌شوند، دیگران مخالفت را سالم ارزیابی کرده و زمینه مشاجره از بین می رود. در این فضای ارتباطی، استرس جای خود را به آرامش و صمیمیت می دهد.

● به جای واکنش نشان دادن، پاسخ دهید
واکنش، نوعی بازتاب است که طبیعتی غریزی دارد. اقدام براساس واکنش، می‌تواند موجب پشیمانی شود؛ ولی پاسخ، برنامه‌ای حساب شده برای یک موقعیت خاص است. پاسخ دادن به یک موقعیت، به معنای تأمل در واکنش اولیه و آن‌گاه، ارائه یک پاسخ حساب شده و عاقلانه است. البته هر پاسخی، ناگزیر، کافی و شایسته نیست؛ ولی وقتی این مهارت را تمرین می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا با افراد، برخوردی مناسب‌تر داشته باشید.

● خود را باور کنید.
همان طور که خود بزرگ بینى از آفات شناخت‌ِ خود است، خودکم بینى و خود کوچک بینى نیز انسان را از شناخت گنجینه ‌هاى درونى‌اش باز مى ‌دارد. با اندکى تفکر و جستجو در گذشته خود در مى‌ یابید، کارهاى موفقیت‌آمیز بسیار داشته‌اید و فرد مفیدى هستید. بنابراین باید با ارزیابى‌ صحیح و مطابق با واقع، هر چه بهتر و بیشتر نقاط قوت و موفقیت‌هاى گذشته خود را مورد توجه و یادآورى قرار دهید و افکار منفى نظیر «در هیچ کارى موفق نبودم، فرد مفیدى نیستم و...» را از ذهن خود بیرون بریزید.