اگر به جا ،" نه "بگویید، بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت.

“نه” کلمه ای ناراحت کننده اما شجاعانه برای گفتن است. گفتن منطقی کلمه «نه» گاهی اوقات نهایت صداقت و صراحت و شجاعت ما را می‌رساند،در نتیجه دیگران احترام بیشتری را برای ما قائل خواهند شد.
چند بار نه گفتن باعث ایجاد ناراحتی، مشاجره، نگرانی و حس ناامیدی در شما شده است؟

اما شما این حق را دارید بگویید نه!
. به هر کاری که مایل به انجامش نیستید. .هر چیزی که باعث آزار شما می شود.
· به افرادی که قصد سوء استفاده از شما را دارند.
· به عقایدی که در واقعیت درست نیستند.


۱-به فشارهای اجتماعی نه بگویید!
همه ما بارها در موقعیت هایی قرارگرفته ایم که گفتن کلمه “نه” علی رغم میل باطنی برایمان سخت و دشوار بوده است چون بیش از رضایت خودمان دلواپس توجه و رضایت دیگران هستیم! از کودکی همواره آموخته ایم که باید برای رضایت دیگران بیشتر از خواسته های خود ارزش قائل باشیم.
جامعه ما از افراد می‌خواهد که با ادب باشند. افراد برای با ادب بودن ناچار هستند نظرات خود را پوشانده و زیر فشار اجتماعی، به خواسته دیگران عمل کنند.
نادیده گرفتن خود سبب ترغیب دیگران واطرافیان نسبت به ابراز درخواستهای غیر منطقی شان خواهد شد و در این جاست که نباید اجازه قربانی شدن در برابر خواسته های نابجای دیگران را به خود بدهیم. نقش خانواده و سپس مدارس و به طور کلی مکان‌های آموزشی در این ارتباط دارای اهمیت است. از این رو یادگیری هنر
«نه گفتن» فرصتی است برای این که شما رشد کنید و آگاه باشید چون بدون این که یاد بگیرید به دیگران و شرایطی که در آن قرار دارید، نه بگویید؛ هرگز نمی توانید به خودتان و خواسته هایتان بله بگویید.


در این جا سه کلید را به شما معرفی می کنم که به راحتی به این فشارها نه بگویید:
● -بپذیرید: قبول کنید که با پذیرفتن همه درخواست هایی که از شما می شود ، شما تحت فشار قرار می گیرید.
● -تعیین مرز: برای خودتان حدودی در نظر بگیرید و به فراتر از آن نه بگویید.
●- خاتمه دهید: بعد از مدتی تمامش کنید و دیگر انجام ندهید.

۲-به صحبت های منفی نه بگویید!
گاهی اوقات ما درگیر تفسیرهای منفی و متفاوتی از زندگی خودمان می شویم، بسیار شبیه گویندگان خبری که فقط اخبارهای بد را در طول روز اطلاع رسانی می کنند.
سعی کنید از به کار بردن جملات و افعال منفی پرهیز کنید.
مثال هایی از این گونه صحبت‌ها:
چگونه می تواند او این کار را برای من انجام دهد؟

چرا مانند آدم های نادان نگاه می کنید؟

آیا من زشت به نظر می رسم؟
چگونه می توانم در شغلم باقی بمانم؟

 آیا من قادر به پرداخت این صورتحساب هستم؟ و……


۳- به افرادی که می دانید برای شما مفید نیستند نه بگویید!
شما استعداد ها و خلاقیت درونیتان را با بله گفتن به دیگران کشف نخواهید کرد. به آنهایی که سعی می کنند شما را کنترل کنند که مطابق میل آن ها رفتار کنید و جلوی پیشرفت شما را می گیرند و برای پیش بردن اهدا فشان به شما دروغ می گویند.در اینجا قانون ۵۰-۵۰ کاملا صادق است:
" یا شما توسط افرادی در اطرافتان حمایت می شوید و یا توسط کسانی به منجلابی فرو می‌روید که نمی توانید از آن بیرون بیایید. "


۴- به حسادت تان نه بگویید!

حسادت عبارت است از یک احساس منفی که با دیدن امتیازی که ما نداریم یا آرزو داریم که فقط خودمان آن را داشته باشیم، به ما دست دهد.
از این خصوصیت دور شوید و از آن به عنوان راهنمایی در جهت پیشرفت خودتان بهره ببرید.این فقط درباره دیگران نیست.
شاید من احساس کنم کسی مرا دوست ندارد مگر اینکه میلیاردها پول داشته باشم.
یا به من مانند یک ستاره سینما نگاه کنید.

ریشه های حسادت هر چیزی می تواند باشد.هر کدام از ما منحصر به فرد هستیم.

 تفاوت های خودتان را بپذیرید و از خودتان و توانایی هایتان آگاه باشید و احساس ضعف نکنید!

۵- به ایجاد محدودیت نه بگویید !
معنا و مفهوم زندگی شما همان چیزی است که خودتان هر روز با اعمال و افکارتان می‌سازید. شما قبل از طلوع آفتاب بیدار شده و تا دیر وقت کار می کنید، بعد از مدتی احساس افسردگی پیدا می کنید و دچار کم خوابی و مشکلات دیگری می شوید که برای درمان آن ممکن است دارو مصرف کنید.
برای همیشه از در بند بودن و محدود شدن دور بمانید زیرا همه رئیس ها قادرند به راحتی بگویند “شما اخراجید” و این پایان کار است.

زندگی افرادی که اینگونه نیستند را مطالعه کنید. آن ها چه کاری انجام می دهند؟
زندگی از انتخاب‌های شما تشکیل می‌شود. بر روی ایده هایتان تمرکز کنید و هر روز آن ها را یادداشت کنید. مهم نیست ایده هایتان درباره چیست؟ خوب است یا نه، بلکه مهم این است که ذهنتان را تقویت کنید.


۶- به حملات ناگهانی افکار بدتان نه بگویید!
مدتی قبل ، من هر روز ساعت ۳ صبح سراسیمه با افکار بدی از خواب بیدار می شدم و استرس زیادی داشتم.
برگردیم به عقب! هیچ کدام از پیش بینی های من در ساعت ۳ صبح هرگز به واقعیت تبدیل نشد!!
برای رویارویی با این مشکل من همیشه به خودم می گویم که الان خسته ام و به خواب نیاز دارم و یادآور می شوم که هیچ کدام از افکارم به واقعیت تبدیل نشده،به افکار بدتان نه بگویید زیرا به ندرت منجر به واقعیت خواهند شد.

۷- به افراد بد زبان نه بگویید!
همیشه از خودتان بپرسید:
چه احساسی درمورد خودم دارم وقتی در کنار چنین فردی هستم؟
آیا من حس خوبی درمورد خودم دارم؟
در صورتی که پاسخ شما نه هست پس:
شما باید از این اشخاص دور شوید.  درصورتی که شما در دسترس چنین افرادی باشید آن هاشما را مریض خواهند کرد. این اشخاص سبب بیمار کردن بقیه خواهد شد در نتیج قطعا به ضرر جامعه است.

۸- به بدشانسی نه بگویید !
همه ما علاقه خاصی به «شانس» داریم.
گاهی اوقات ما به دنبال شانس هستیم و گاهی شانس به دنبال ما.
گاهی اوقات ما در زمان کوتاهی آن را داریم و گاهی در زمانی که منتظرش هستیم ما را در ترس و تنهایی رها می کند.
شانس چیزی است که یک بار آن را به دست می آورید. بگویید نه به افرادی که ضعف ها و اشتباهاتشان را به پای بدشانسی می گذارند و این را عامل عدم موفقیت شان می دانند.
به افرادی که سعی در به پایین کشیدن شما دارند نه بگویید زیرا آن ها بهانه می آورند که بدشانس هستند و نمی توانند موفق شوند.

۹- به انرژی های منفی نه بگویید!

شاید در طول روز با افرادی معاشرت داشته باشید که سرشار از غم و ا ندوه بوده و به اصطلاح تمام وجودشان را ا نرژی منفی فرا گرفته است. می دانیم که فکرها، احساس ها و کلام ما دارای انرژی هستند.
افراد حامل ا نرژی منفی تنها هستند و اغلب سعی می کنند ما را تحریک کنند و واکنش ما را در برابر محرک ها ببینند. آن ها نمی خواهند تنها بمانند و قصد دارند ما را در حلقه از ا نرژی منفی به دام بیندازند، زیرا انرژی هرگز از بین نمی رود بلکه فقط تبدیل

می شود و به شکلی دیگر در محیط پیرامون ما باقی می ماند.

۱۰- به اشتباهاتتان نه بگویید!
زندگی خودتان را یک ایستگاه قطار ببینید که شما روی سکو آن ایستاده اید، در حالی که یک قطار درنزدیک شماست و به سمت تان می آید، دلتان می خواهد که این قطار مورد نظر شما باشد. اما قطار در این ایستگاه توقف

نکرد و به راهش ادامه داد، درهمین حال شما حس کردید قطار قصد توقف در این جا را ندارد و با پرش روی ریل های قطار اطرافیان تان را به وحشت می اندازید.
در همین حین قطاری که مناسب مقصد شماست ، در پشت این قطار قرار گرفته است و فقط شما قادر نیستید آن را ببینید زیرا با انجام کارهای غیر ضروری سبب شلوغی ایستگاه قطار شده اید.
به اشتباهات و خراب کاری هایتان نه بگویید و شرایط زندگی را بپذیرید و از روی ریل خارج شوید و اجازه دهید قطار به کارش ادامه دهد و اعتماد کنید که قطار شما در حال آمدن است.

۱۱- به مرگ بی موقع نه بگویید!
اغلب ما دستورالعمل هایی برای رسیدن به موفقیت و پیروزی با پیدا کردن اهدافمان داریم.
گاهی اوقات مهم نیست که کارهای بیشتری انجام دهید حتی اگر فکر می کنید افراد و چیزهایی است که زندگی شما را بهبود می بخشد بلکه گاهی اوقات انجام کار کمتر حائز اهمیت است. شاید کمی دور از توقع به نظر برسد اما یک ترفند ساده برای داشتن زندگی طولانی، انجام ندادن کارهایی است که باعث مرگ شما خواهد شد.

۱۲- به رفتارهایی که بدون فکر کردن انجام می دهید نه بگویید !
بسیاری از مردم می گویند: «هر لحظه را به گونه ای زندگی کن که گویی واپسین لحظه است و چه کسی می داند؟ شاید آخرین لحظه باشد.»
اغلب مردم تفکر نادرستی از این جمله دارند که هر کاری می خواهید انجام دهید و به عاقبت کارتان فکر نکنید چون شاید هرگز فردا را نبینیم.
تلاش نکن که زندگی را بفهمی، زندگی را زندگی کن! به کسانی که دوستشان دارید و آن ها دوستتان دارند فکر کنید و این حال شما را خوب می کند.
«لذت ببرید از زندگی اگر آخرین روز زندگی تان است.»
حتی اگرچه در اطرافتان افرادی هستند که با داشتن ناخوشی های کوچکی تصور می کنند که دچار مشکل بزرگی شده اند، در فکر مرگ 

فرو می روند، بدانید در واقعیت این ترفند ذهن ماست که سرگرم چنین افکار بی دلیلی می شود پس همین حالا به این افکار نه بگویید و عاشق زندگی تان باشید و از لحظه لحظه آن در جهت رسیدن به اهداف تان استفاده کنید.

- با مهارت نه گفتن مطمئن باشید که اتفاقات خوبی برایتان پیش می آید:

شما یاد می گیرید که برای خودتان و کارهایتان ارزش قائل شوید و دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. با نه گفتن خودتان را از آسیب زدن به روح و جسم تان محافظت می کنید.
قدرت نه گفتن به ما کمک می کند که به محیط اطرافمان و شرایط و آدم ها وابسته نباشیم.
همیشه به یاد داشته باشید که نه گفتن یک هنر است و قدرت نه گفتن یک توانایی!

وقتی درخواستی را از کسی شنیدید که تمایل به دادن پاسخ مثبت ندارید:

 ابتدا فکر کنید که از چه چیزی می‌خواهید حمایت کنید ، سپس « نه» خود را با احترام  بیان کنید و در نهایت یک راه‌حل جایگزین پیشنهاد دهید.