قاطعانه رفتار کنید
هنگامی‌که درگیری لفظی به وجودمی آید بهتراست به‌جای دوپهلو صحبت کردن که فقط اوضاع را بدتر می‌کند ، کاملاً مؤدبانه و با قاطعیت با طرف مقابل حرف بزنید. با این کار ابهامات برطرف شده و خشم طرف مقابل فروکش می‌کند.اگر همکارتان ناراحتتان کرده بهترین کار این است که به‌صورت قاطعانه به او بگویید.

 

نفس عمیق بکشید
به هنگام خشم ، ضربان قلب و تنفس ما بیشتر می‌شود که این مسئله سبب بالا رفتن انرژی ما شده و ما را به انجام کارهایی وا می‌دارد که می‌تواند عاقبت بدی را برای ما رقم بزند. از ین به بعد به هنگام مواجه‌شدن باخشم ، چند نفس عمیق بکشید تا با این کار از بالا رفتن ضربان قلب جلوگیری کنید و آرامش را تجربه کنید.
از روش‌های 4-6-8 استفاده کنید ؛ یعنی 4 ثانیه نفس عمیق بکشید و تا 6 شماره نفس خود را حبس کنید و درنهایت نفس خود را بیرون بدهید و تا 8 بشمارید.

 این تمرین را حداقل 4 بار تکرار کنید.

 گرچه با انجام این کار خشم کاملاً از بین نمی‌رود و مسئله برطرف نمی‌شود اما این روش می‌تواند شمارا از هرگونه واکنش سریع و تصمیمات غیرمنطقی بازدارد.حواس‌پرتی
ذهن ما به‌طور هم‌زمان نمی‌تواند به دو موضوع فکر کند ، پس بیایید از این قابلیت ذهن در جهت کنترل خشم استفاده کنیم؛ اما چگونه؟
هرگاه موقعیت خشم برانگیزی برای شما اتفاق افتاد حواستان را از موضوعی که سبب خشم شما شده پرت کنید و به چیز دیگری فکر کنید و یا به کار دیگری مشغول شوید.

به‌عنوان‌مثال اگر رفتار همسرتان ، شما را عصبانی کرد می‌توانید جارویی در دست گرفته و حیاط خانه را جارو کنید. با این کار هم حیاط خانه که چند سالی است طعم جارو را نچشیده 😜تمیز می‌شود وهم حواستان از موضوعی که سبب خشم شما شده پرت می‌شود.

 اگر راننده‌ای هستید که در مسافرت رفتار راننده‌ای دیگر (مثلاً یک راننده نیسان آبی!) سبب عصبانیت شما شده می‌توانید به‌جای مقابله‌به‌مثل کردن توقف کرده و به بررسی سالم بودن لاستیک‌ها بپردازید. با این کار هم خشم شما فروکش می‌کند، هم با بررسی لاستیک‌ها از خطرات احتمالی پیشگیری می‌کنید وهم هوایی تازه تنفس می‌کنید.
 

محیط را ترک کنید
گاهی می‌توان به هنگام عصبانیت محلی را که در آن هستید ترک کنید. البته سعی کنید به هنگام آرام شدن به محل برگشته و با آرامش راجع به مسئله پیش‌آمده صحبت کنید. به‌عنوان‌مثال معلمی که از رفتارهای زننده دانش‌آموزانش عصبانی شده ، می‌تواند برای چند لحظه کلاس را ترک کرده و پس از آرام شدن به کلاس برگردد. با این کار هم دانش آموزان حسابی ترسیده و گمان می‌کنند شما می‌خواهید موضوع را با آقای ناظم خوش‌اخلاق در میان بگذارید! وهم خودتان می‌توانید چای میل کنید و هم خشم شما تا میزان زیادی فروکش می‌کند.
 اگر در موقعیتی قرار دارید و عصبانی شده‌اید می‌توانید موقعیت خود را هر چه هست تغییر بدهید. با این کار تا حدودی از خشم و عصبانیت شما کاسته می‌شود.

با دوستانتان حرف بزنید
وقتی به‌قدری عصبانی هستید که نمی‌دانید چگونه باید از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی‌تان تماس بگیرید و از ته دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود. صحبت درباره‌ی خشم خود یکی از راه‌های تخلیه خشم است. وقتی با دوستان نزدیکتان درباره‌ی خشم خودتان حرف می‌زنید هم تخلیه خشم صورت می‌گیرید وهم دوستانتان شمارا به آرامش دعوت می‌کنند. 

البته حواستان باشد با هرکسی نمی‌توان درباره‌ی خشم خود حرف بزنید، برخی وقتی درباره‌ی خشم با آن‌ها حرف می‌زنید به‌جای آرامش دادن به شما، شمارا تحریک می‌کنند تابه صورت غلط آن را تخلیه کنید و اصطلاحاً جواب مشت را با مشت بدهید.

 
تماس بدنی از طرق لمس
 همسران و والدین می‌توانند به‌خوبی از این تکنیک برای کاستن از خشم اعضای خانواده استفاده کنند. در این روش شما به بدن شخصی که شما از او به خشم آمده‌اید دست زده و بدن او را لمس نمایید، چراکه از این طریق خشم شما فروکش می‌نماید و آرام می‌گیرید.

 
زمان بخرید
اگر رفتار فردی سبب خشمگین شدن ما می‌شود می‌توانیم کاری انجام دهیم تا مقداری از زمان بگذرد. گذشت زمان معمولاً سبب فروکش شدن خشم می‌شود.

 
تخلیه انرژی

وقتی عصبانی می‌شوید انرژی زیادی در بدن شما شکل می‌گیرد که اگر تخلیه نشود سبب آسیب رساندن به شما می‌شود. اگر هم به‌صورت پرخاشگری تخلیه شود موجب آسیب رساندن به روابط شما می‌شود؛ اما راه‌حل چیست؟

 شما باید این انرژی را به شکل دیگری تخلیه کنید مانند:

 فعالیت‌های بدنی: اگر کارمند هستید و رفتار یک ارباب‌رجوع شمارا عصبانی کرده می‌توانید از اتاق خود خارج‌شده و از پله‌ها (نه با آسانسور!) به طبقه‌ای دیگر از اداره محل کارتان بروید. این کار هم سبب می‌شود انرژی شما تخلیه شود وهم هوایی عوض کنید.

فشار آوردن به چیزی مانند یک خودکار و یا دسته صندلی و یا حتی فرمان خودرو.

مشت زدن یا لگدزدن به چیزی مانند تنه درخت و یا لاستیک خودرو (این مورد بیشتر در فیلم‌ها و سریال‌ها موقع پنچرشدن ماشین اتفاق می‌افتد!)، هرچند به شخصه به مراجعینم میگم بالشتی بنام بالشت خشم آماده داشته و آنقدر در آن داد زده و مشت بکوبند تا آرام شوند.

آبی به دست و صورت بزنید
هنگامی‌که یک ظرف آب بر روی آتش است و می‌جوشد، کافی است یک استکان آب سرد به آن اضافه کنی، از جوش می‌افتد. اگر آتش خشم به سراغمان آمد و به جوش آمدیم، کافی است کمی آب سرد بر سروصورت خود بزنیم، بی‌شک خشم ما فروکش خواهد کرد. نوشیدن یک لیوان آب نیز به هنگام عصبانیت به فروکش کردن خشم کمک زیادی می‌کند.