چه زمانی نگرانی سمی میشود؟

اگرچه بخشی از استرس و نگرانی‌ها قسمت ضروری و مهم زندگی ماست، اما در دنیای امروز، که زمان با سرعت پیش می‌رود،  پاسخ‌های طبیعی انسان، در بیشتر مواقع، از کنترل خارج می‌شود، و در جهت رسیدن به آرامش و سلامت ذهن، سمی می‌شود و این استرسهای سمی ، خود عامل اختلال در سلامتی جسمانی، اختلالات خانوادگی ، کاهش بازده کاری و تخلیه انرژی جسمانی میگردد.

معادله نگرانی به زبان ریاضی :

افزایش آسیب‌پذیری + کاهش توان و قدرت = افزایش نگرانی 

احساس افزایش نگرانی  :  باعث می‌شود در رویارویی با هر خطری مبالغه‌آمیز رفتار کنید؛ به طوری که یک مسأله کوچک، برای شما به یک کابوس بزرگ تبدیل می‌شود.

حس کاهش قدرت :   باعث می‌شود قدرت خود را برای مبارزه با خطر، کمتر از حد تخمین بزنید یا فراموش کنید.

معادله اولیه از نگرانی، بیان می‌کند که چگونه نگرانی سمی می‌تواند نه ‌تنها در اثر خطر واقعی ایجاد شود، بلکه می‌تواند از خطر ذهنی هم ناشی شود. 


همیشه بخش‌هایی از زندگی شما هستند که نمی‌توانید آن‌ها را تغییر دهید؛ اینکه چه کسی هستید، کجا هستید و کجا بوده‌اید.«پذیرش» سالم‌ترین مسیری است که می‌توانید از طریق آن واقعیات را انتخاب کنید. برای آن بخش‌هایی از زندگی‌تان که می‌توانید تغییرشان دهید، «کنترل کردن» یک روش جالب است که به وسیله آن، به خودتان قدرت تغییر را می‌دهید. 


معکوس کردن معادله اصلی نگرانی

 با کاهش حس آسیب‌پذیری و تقویت حس قدرت خود، نگرانی را کاهش دهید:


کاهش آسیب‌پذیری + افزایش قدرت = کاهش نگرانی

جهت کاهش آسیب پذیری از نگرانی ، با  مسئولیت‌پذیری، می‌توانید حس بیچارگی و درماندگی خود را کاهش دهید و  به سرعت از نگرانی خود بکاهید.

«اگر نگرانی بتواند ما را آزار دهد، پس می‌تواند برای ما مفید هم باشد؛ یعنی به عنوان عاملی برای آماده‌سازی ما، نه برای ایجاد ترس و یا عملکرد». آدام فیلیپس

به‌کارگیری رویکرد چهار مرحله‌ای
برای اینکه بتوانید چرخه استرس  را بشکنید، یک روش، به کار گرفتن این رویکرد چهار مرحله‌ای است.

مرحله 1: ایست

 به محض اینکه حس می‌کنید استرس به شما روی آورده است، بگویید: «ایست!» ، با گفتن «ایست» مانع ورود آن‌ها به ذهن خود شوید. پیام را دو بار دیگر تکرار کنید.

مرحله 2: تنفس

 مرحله بعد نفس کشیدن است. نفسی عمیق بکشید . هشت ثانیه آن نفس را نگه دارید و سپس به آرامی هوا را به بیرون بفرستید. همان‌گونه که کلمه «ایست!» مانع ورود افکار منفی به ذهن شما می‌شود، نگه داشتن تنفس هم به شما کمک می‌کند تا در هنگام بروز استرس، بر آن غلبه کنید. تمرکز بر تنفس به شما کمک می‌کند تا به روشی متفاوت بر روی استرس خود تمرکز کنید.

مرحله 3: تفکر

 هنگامی که الگوی استرس را از ذهن خود دور کنید و از طریق تنفس به خود انرژی دهید، در آن زمان می‌توانید بر روی مشکل واقعی؛ یعنی علت استرس تمرکز کنید. 

با تفکر بر روی علت استرس خود، می‌توانید سطوح متفاوت فکر را تشخیص دهید و پاسخ‌های منطقی را از غیرمنطقی متمایز کنید. حال شما  با آرامش بیشتر و واقع‌بینانه‌تر، عمل کنید.

مرحله 4: انتخاب

در پایان، با توجه کافی به خود مشکل، می‌توانید راه‌حل‌های واقعی آن را پیدا کنید. برای مثال؛ پس از روشن و خاموش کردن رایانه، ممکن است بفهمید که موضوعات کمی را از دست داده‌اید، یا حتی چیزی از بین نرفته است و شما هنوز قادرید که با استفاده از روش قدیمی، اطلاعات لازم را به دست آورید. 

آنچه یک فاجعه به نظر می‌رسید، به یک مشکلی تبدیل شد که می‌توان آن را مدیریت کرد و شما با تعیین گزینه‌های خود و انتخاب بهترین راهکار از بین آنها ، قادرید که آن مشکل را هم حل کنید.